ENGLISH צור קשר גלריה תרבות-מדע פיזיקה מחקרית מדע חישובי כימיה פיסיקה אודות
חמד"ע - המרכז לחינוך מדעי, תל אביב יפו
<< לכל המבזקים    
לוח אירועים
דף הבית  >>  חמד"ע. בואו נכיר.  >>  מי אנחנו ומה יש לנו להציע
מי אנחנו ומה יש לנו להציע

 

חמד"ע פועלת בעיר תל אביב יפו מאז 1991.
את הקמת חמד"ע יזם פרופסור חיים הררי בשיתוף עם קרן יד הנדיב (קרן רוטשילד) ועיריית תל אביב-יפו. עקרונות חמד"ע הותוו על ידי ועדה בין-לאומית של מדענים ואנשי חינוך מישראל ומחו"ל, בראשותו של פרופסור חיים הררי שכיהן לאחר מכן כנשיא מכון ויצמן למדע. בהקמת חמד"ע השתתפה ד"ר חנה ארזי, שכיהנה כמנהלת חמד"ע עד 2001. היו"ר הראשון של עמותת חמד"ע היה פרופ' הררי. יו"ר חמד"ע היום הוא נשיא מכון ויצמן המכהן, פרופסור דניאל זייפמן, ומנהלת את המרכז ד"ר תהלה בן גיא.

הקמת חמד"ע נועדה ליצור דגם חדש של מרכז איזורי לחינוך מדעי, הלוקח על עצמו אחריות לחינוך המדעי בחטיבות העליונות בת"א כולל הכנה לבגרות.


הרעיון המרכזי של חמד"ע הוא לשלב צוות איכותי של מורים, יחד עם ציוד מדעי-חינוכי מהמתקדמים ביותר, בבניין יפה ומיוחד במינו. על ידי ריכוז כל האיכויות הללו במוסד אחד, מעניקה חמד"ע לתלמידים אפשרות ללמוד מדע ברמה הגבוהה ביותר. בחמד"ע בוטלה ההפרדה המלאכותית בין תיאוריה למעבדה. בנקודה זו בא לידי ביטוי התכנון הייחודי של הבניין, אשר נעשה על בסיס עקרונות חינוכיים ואדריכליים מתקדמים וזכה להכרה בינלאומית.בית חמד"ע בנוי כך שכל הלימודים מתקיימים בתנאי מעבדה.
כל כיתת מדע היא חלל רב-תכליתי המאפשר שילוב של עבודת
מעבדה ומחשבים עם פעולות הוראה ולמידה מכל סוג.

 


הפעילות בחמד"ע מתמקדת בהוראה חדשנית ואיכותית של כימיה ופיזיקה לתלמידי החטיבה העליונה של בית
הספר העל יסודי, אשר בחרו בנושאי לימוד אלו בהיקף מוגבר ולתלמידי פיזיקה מצטיינים בחטיבת הבינייםפעילויות חמד"ע כוללות תכנית לימודים לבגרות בפיזיקה ובכימיה
לקראת בחינות הבגרות ובנוסף: שיעורי השלמה ללא תשלום, עזרה
דרך האינטרנט, קורסי בחירה, סדנאות, סיורים מדעיים, הרצאות מדעיות וחשיפה לתחומי עניין הקשורים במדע. ניתן דגש בנושא בנות ומדעים והתלמידים מוזמנים לקחת חלק בתחרויות שונות.צוות חמד"ע שם לו למטרה ללמד את הכימיה והפיזיקה בדרכים מיוחדות, מקוריות וחדשניות. נכון, תוכנית הלימודים של חמד"ע מבוססת על החומר הדרוש לבחינות הבגרות, אך גם דרך לימוד החומר וגם פעילויות ההעשרה הרבות מלמדות להסתכל ולהבין הכל בדרכים שונות. פעילויות ההעשרה מבוצעות בכמה אופנים, הן במסגרת מערכת השעות הקבועה המהווה חלק בלתי נפרד ממערכת השעות של בית הספר, והן במסגרת פעילויות רשות שאינן כרוכות בתשלום: שיעורי עזר, סדנות וקורסים המיועדים לתלמידים המבקשים לפתוח ראש, להעמיק ולדעת יותר, ביצוע עבודות מחקר, עיסוק בתקשורת ועיתונות מדעית, וספרייה מדעית ממוחשבת שבה ספרים, כתבי עת, סרטים, תוכנות ומחשבים לשימוש חופשי ( וזו רשימה חלקית בלבד).

כימיה והפיזיקה הינן אבני היסוד של כל ענפי המדע והטכנולוגיה, ומכאן שגם המפתח להבנת העולם בו אנו חיים. אם בחרת ללמוד כימיה ופיזיקה הבטחת לעצמך השכלה רחבה, והרגלי לימוד וחשיבה גמישים ובלתי שגרתיים שיתרמו לך במשך חייך. מעבר לכך, בחינות הבגרות בכימיה ובפיזיקה בהיקף מוגבר עונות על דרישות הקבלה של כל המוסדות להשכלה גבוהה במדע, בהנדסה ובכל הפקולטות היוקרתיות והמבוקשות ביותר. השכלה במדע ובהנדסה פותחת דלתות לעיסוקים עתידיים מרתקים וחשובים: חקר מבנה היקום, פיתוחים טכנולוגיים ? מפתרון בעיות ברפואה - ובאיכות הסביבה ועד חידושים בתקשורת ובמחשבים, ולא פחות מאתגר מזה יזמות ומינהל עסקים בחברות היי-טק.


בחמד"ע ספרייה ייחודית ואנו חתומים על 60 כתבי עת מדעיים בינלאומיים.
חמד"ע משמשת מרכז למורי המדעים בכל הנושאים הקשורים במדע: מורי חמד"ע נותנים השתלמויות למורים בכל אזור ת"א והמרכז. תלמידי חטיבות הביניים ת"א נחשפים למדעים בחמד"ע במסגרת פרוייקט "חץ"- חמדע"י צעיר.
בחמד"ע מלמדים היום מקצוע חדש לתלמידים מצטיינים במיוחד מקצוע חדש בעולם –"מח"- מדע חישובי הזוכה להערכה מיוחדת על ידי מדענים בארץ ובעולם.

שאלות ופניות במדור צור קשר

חמד"ע. בואו נכיר.
מי אנחנו ומה יש לנו להציע
צוות חמד"ע וההנהלה
ספריית חמד"ע
היכן אנו וכיצד מגיעים?
חמדעון
קישורים
דף הפייסבוק של חמד"ע
Petel/moodle
Office 365
תדריכי מעבדה - פיזיקה
בלוגים
כניסה למערכת תקשוב אישי
שם
סיסמה
בניית אתרים
חמד"ע - מרכז לחינוך מדעי, תל אביב יפו (עמותה). רחוב הפרדס 7, תל אביב, מיקוד 6424534. טלפון 03-5210800, פקס 03-5210810.
.Hemda - Center for Science Education 7 hapardess Street, Tel Aviv, IsraelZip Code 6424534. Tel 03-5210800, Fax 03-5210810